A házasságkötés általában az állami vagy egyházi törvény által előírt szertartás, amely az érvényes házasságot létrehozza. A rá vonatkozó törvények és szokások a különféle korokban és társadalmakban jelentős különbségeket mutatnak.
Ma Magyarországon a KSH definíciója szerint házasságkötés: "a hivatalosan eljáró anyakönyvvezető előtt - két tanú jelenlétében - kötött házasság".
A férfi és a nő közötti kapcsolat formáját szabályozó házasság a történelmi fejlődés során kialakult társadalmi intézmény - a házasságkötések száma mindig érzékenyen reagál a társadalmi-gazdasági életben bekövetkező változásokra. Ez azért nagy jelentőségű, mert a házasságkötések megváltoztatják a népesség családi állapot szerinti struktúráját, így közvetve hatással vannak az egyes népmozgalmi jelenségek, főleg a születés alakulására.
A házasságkötési mozgalom alakulásának nyomon követésére - a fenti összefüggés jelentősége miatt is -, a tendenciák megállapítására, a befolyásoló tényezők elemzésének elősegítésére számos mutatót alakítottak ki (házassági tábla, nyers és tisztított valamint standardizált házasságkötési arányszámok, stb.).