A népegészségügyi célú, célzott szűrővizsgálatok a szűrővizsgálatok olyan csoportja, ahol az egészségügyi ellátórendszer kezdeményezi és menedzseli a szűrést (beleértve a szűrésre történő meghívást és nyomonkövetést) egy-egy betegség kockázatának kitett populáció körében.
Így egyrészt a korszerű szűrővizsgálatokat elérhetővé teszi a leginkább veszélyeztetett népesség számára, másrészt a szűrővizsgálattal felfedezett betegek kivizsgálásához és kezeléséhez szükséges hátteret is biztosítja az egészségügyi ellátórendszeren belül.
Ezektől a szűrésektől általában a leggyakoribb, a népesség egészségi állapotát leginkább meghatározó betegségek okozta halálozás csökkenését várják (pl.: szív- és érrendszer betegségei, daganatos betegségek).
Magyarországon 2001-ben – a népegészségügyi program keretében – vezettek be célzott szűréseket három olyan daganatos megbetegedés vonatkozásában, amelyek korai felismerése érdekében indokoltnak látták az e betegségek veszélyének leginkább kitett személyek név szerinti behívásán alapuló szervezett lakossági szűrőprogramot (emlőszűrés, méhnyakszűrés, vastagbélszűrés) működtetni.